A Balaton Csillagvizsgáló 2025.01.14-15. között betegség miatt zárva tart. 2025.01.14. 15:00 órási előadás nem marad el. Megértésüket köszönjük.

Balatonfűzfői Csillagvizsgáló

Balatonfűzfői Csillagvizsgáló

Téli égbolt távcsöves látnivalói

Téli égbolt távcsöves látnivalói

Nézzen bele a csillagvizsgálónk távcsövébe, és tudjon meg többet a naprendszerünk titkairól!

 

Csillagvizsgáló

Derült idő esetén

Derült idő esetén kupolából csillagász szakelőadásával távcsővel tekinthetik meg a csillagos égboltot.

Csillagvizsgáló

Távcső

Távcsöves bemutatás a Balaton Csillagvizsgáló 30 cm-es Schmidt-Cassegrain távcsövével.

Vedd meg előre a jegyed!

Jegyárak

Belépőjegy
7 év alatti gyermeket nem tudunk fogadni.

Létszám max. 15 fő

3.900 Ft. Az árak az ÁFÁ-t tartalmazzák

Előadások tervezett időpontjai: 2025.01.18. szombat 16:45

A jegyeket a honlapon keresztül online tudják megvásárolni vagy a helyszínen elővételben.

Helyi lakos kedvezmény: 15% – A jegyeket a Balaton Csillagvizsgáló nyitvatartási idejében (ke-pé 9:00-16:00) személyen vagy írásos megrendelés alapján átutalással tudják megvásárolni. Lakcímkártyájukat kérjük hozzák magukkal a jegyvásárláshoz!

Fizetési lehetőségek: készpénz, bankkártya, Szép kártya (OTP és K&H)

Garantáltan különleges élményben lesz részed!

Az esti nyitvatartásunk alatt a kupolában tartott 45 perces távcsöves bemutatások során a téli égbolt látnivalóit keressük fel a nagy teljesítményű 30 cm átmérőjű műszerünkkel.

Az téli égbolt csillagképei szabad szemmel.  Távcsöves bemutatásunk végén kint a teraszról a téli égbolt csillagképeivel ismerkedünk meg. Egy lézeres mutatóval végigmegyünk a jellegzetes csillagalakzatokon és a csillagképekhez fűződő mítoszokat is megemlítjük. A legfeltűnőbb, legfényesebb csillagok távolságát megismerve rácsodálkozhatunk a hihetetlen távolságokra, fényévek segítségével. Megfelelően tiszta és sötét égbolt esetén a őszi Tejúton is „végigutazunk” képzeletben.

Derült idő esetén a csillagvizsgáló kupolájából , teraszáról, csillagász szak előadásával, távcsővel és szabad szemmel tekinthetik meg az aktuális égi objektumokat, látnivalókat és csillagképeket.

Amennyiben a foglalt időpontban felhőssé válik az idő, és távcsöves előadásra alkalmatlan lesz, helyette teremben, vetítéssel egybekötött csillagászati előadást hallgatnak. Ebben az esetben is van lehetőség a kupolában álló távcső megtekintésére.

Földöntúli élmények várnak a balatonfűzfői Csillagvizsgálóban!

Gyere és pillants bele az univerzumba!

A téli égbolt látnivalói: Bolygók, csillaghalmazok, ködök – 2025.12.18. (szombat), 16:45 óra

Vénusz bolygó:  Ragyogóan fényes égitestként látható napnyugta után szabad szemmel a DNy-i égen, hűen népies „Esthajnalcsillag” elnevezéséhez. Távcsővel szemlélve még inkább érdekes látvány, nagyméretű korongja 46 százalékban megvilágított.

Szaturnusz bolygó:  Naprendszerünk második legnagyobb gázbolygója, látványos gyűrűrendszere most éppen majdnem éléről látszik, csak 3,5 fokos szögben látunk rá. Nagy nagyítással szemlélve (ha a légkör nyugodtsága engedi) nagyszerű látvány a bolygókorong és a gyűrűrendszer és öt  fényesebb holdja a látómezőben.

A Vénusz és Szaturnusz együttállása:  Szabad szemmel figyelve, a sötétedés előrehaladtával látványos közelségben látható a két bolygó, viszonylag közel egymáshoz, alig 2 fok távolságban (ez 4 holdátmérőt jelent). A ragyogó, fehér Vénusz -4,6 magnitúdós, a Szaturnusz jóval halványabb, sápadt sárgás színű, + 1,1 nagyságrendű.

Mars bolygó:  Szabad szemmel fényesen ragyogó, feltűnő narancsos-vörös színű égitest a keleti égen a Rák csillagképben. Éppen földközelben van, de még így is nagy nagyítás szükséges, hogy korongján részleteket vehessünk észre:  az északi pólussapkát és a sötét és világos albedo alakzatokat. Mindenképpen élmény saját szemünkkel látni a Földünknél fele akkora méretű bolygószomszédunkat, amely körül és felszínén jelenleg is több nemzet több szondája végez méréseket.

Jupiter bolygó:  Magasan a délkeleti égbolton a Taurus (Bika) csillagképben látható, ragyogóan fényes, sárgás-fehér égitestként. Távcsővel szemlélve Naprendszerünk legnagyobb bolygóját, már kis nagyítással is jól látható nagyméretű korongja, felhősávokkal, valamint a korong mellett egy síkban keringő négy legfényesebb holdja (3 a keleti, 1 a nyugati oldalon). Ezeket az un. Galilei-holdakat nagy nagyítással már különböző méretű és színű  korongoknak észlelhetjük.

Téli mély-ég objektumok:  Nagy Orion-köd (M 42), Fiastyúk-csillaghalmaz (M 45), Jászol-csillaghalmaz (M44), Messier 35 csillaghalmaz (Gemini csillagképben).

Összeállította: Kocsis Antal 

Comments are closed.