Balatonfűzfői Csillagvizsgáló

Balatonfűzfői Csillagvizsgáló

Tavaszi égbolt távcsöves látnivalói

Tavaszi égbolt távcsöves látnivalói

Nézzen bele a csillagvizsgálónk távcsövébe, és tudjon meg többet a naprendszerünk titkairól!

 

Csillagvizsgáló

Derült idő esetén

Derült idő esetén kupolából csillagász szakelőadásával távcsővel tekinthetik meg a csillagos égboltot.

Csillagvizsgáló

Távcső

Távcsöves bemutatás a Balaton Csillagvizsgáló 30 cm-es Schmidt-Cassegrain távcsövével.

Vedd meg előre a jegyed!

Jegyárak

Belépőjegy
7 év alatti gyermeket nem tudunk fogadni.

Létszám max. 15 fő

3.900 Ft. Az árak az ÁFÁ-t tartalmazzák

Előadások tervezett időpontjai: 

2025.05.03. (szombat) 21:00

A jegyeket a honlapon keresztül online tudják megvásárolni vagy a helyszínen elővételben.

Helyi lakos kedvezmény: 15% – A jegyeket a Balaton Csillagvizsgáló nyitvatartási idejében (ke-szo 9:00-17:00) személyesen vagy írásos megrendelés alapján átutalással tudják megvásárolni. Lakcímkártyájukat kérjük hozzák magukkal a jegyvásárláshoz!

Fizetési lehetőségek: készpénz, bankkártya, Szép kártya (OTP és K&H)

Garantáltan különleges élményben lesz részed!

Az esti nyitvatartásunk alatt a kupolában tartott 45 perces távcsöves bemutatások során a tavaszi égbolt látnivalóit keressük fel a nagy teljesítményű 30 cm átmérőjű műszerünkkel.

Az tavaszi égbolt csillagképei szabad szemmel.  Távcsöves bemutatásunk végén kint a teraszról a téli égbolt csillagképeivel ismerkedünk meg. Egy lézeres mutatóval végigmegyünk a jellegzetes csillagalakzatokon és a csillagképekhez fűződő mítoszokat is megemlítjük. A legfeltűnőbb, legfényesebb csillagok távolságát megismerve rácsodálkozhatunk a hihetetlen távolságokra, fényévek segítségével. Megfelelően tiszta és sötét égbolt esetén a őszi Tejúton is „végigutazunk” képzeletben.

Derült idő esetén a csillagvizsgáló kupolájából , teraszáról, csillagász szak előadásával, távcsővel és szabad szemmel tekinthetik meg az aktuális égi objektumokat, látnivalókat és csillagképeket.

Amennyiben a foglalt időpontban felhőssé válik az idő, és távcsöves előadásra alkalmatlan lesz, helyette teremben, vetítéssel egybekötött csillagászati előadást hallgatnak. Ebben az esetben is van lehetőség a kupolában álló távcső megtekintésére.

Földöntúli élmények várnak a balatonfűzfői Csillagvizsgálóban!

Gyere és pillants bele az univerzumba!

A tavaszi égbolt látnivalói: Az első negyed fázisú Hold kráterekkel és hegyvonulatokkal, a Jupiter és Mars bolygó, csillaghalmazok.

2025.05.03. (szombat), 21:00 óra

A Hold első negyedben: A „Csillagászat Napján” igazán kedvező megvilágításban figyelhetjük meg az első negyedben látszó „félholdat”. Mivel oldalról éri a napfény, a fény-árnyék határán látványosak az árnyékok, a holdkráterek és hegyek kontrasztosak. A krátereken, hegyeken és hegyvonulatokon kívül kanyargó és egyenes rianásokat is megnézhetünk. A bazaltlávával kitöltött medencékben lávafolyásokat, vulkáni dómokat is találunk. Égi kisérőnket kis és nagy nagyítással is megnézzük. Lehetőség lesz saját telefonjaikkal is megörökíteni a látványt, mindenki hazaviheti saját felvételét, ott tovább szerkesztheti. Egy térkép segítségével az első emberes holdraszállás helyét is azonosíthatjuk, ahol az Apollo-11 két űrhajósa sétát tett.

Jupiter bolygó:  Szabad szemmel figyelve már alacsonyan, alig 18 fok magasan a Ny-i égbolton a Taurus (Bika) csillagképben látható, fényes, sárgás-fehér égitestként (-2,0 magnitúdós). Távcsővel szemlélve Naprendszerünk legnagyobb bolygóját, már kis nagyítással is jól látható a gázbolygó nagyméretű korongja, felhősávjai. A mai estén különleges látvány lesz, hogy a 4 legfényesebb holdjai (az un. Galilei-holdak) közül a Callisto igen közel lesz látható a bolygókoronghoz a déli pólusa mellett. A további három hold közül 2 nyugatra (Ganymedes, Io), l pedig keletre lesz látható jóval távolabb (Europa).A Callisto jóval távolabb keletre, valamint az Europa nevű hold éppen a bolygókorong előtt látható. Nagy nagyítással már különböző méretű és színű  korongoknak észlelhetjük a holdakat.

Mars bolygó:  Szabad szemmel jól látható a már távolodó és halványodó bolygó, feltűnő narancsos-vörös színű égitest a nyugati irányban, 44 fok magasan a Rák  (Cancer) csillagképbenm alig 3 fok távolságra a Holdtól balra. Már három és fél hónappal vagyunk a földközelsége után, ezért távoli kis látszó méretű korongjának (6,5 ívmásodperc) észleléséhez nagy nagyítás szükséges, hogy részleteket vehessünk észre rajta:  a már zsugorodó északi pólussapkát és a sötét és világos albedo alakzatokat. A kis méret ellenére mindenképpen élmény saját szemünkkel látni a Földünknél fele akkora méretű bolygószomszédunkat, amely körül és felszínén jelenleg is több nemzet szondája végez méréseket. További érdekes látvány jelent, hogy nagyon közel, alig egy látómezőnyire lesz a bolygótól a Jászol-csillaghalmaz (Messier 44).

Tavaszi csillagképek:  Még jól látható a téli csillagképek egy része és itt vannak a tavasziak és keleten már a nyáriak egy része is feltűnik. Ezeket egy lézeres csillagképtúrán tekintjük át szabad szemmel a Csillagda teraszáról. Az állandóan látható (cirkumpoláris) csillagképeket és az állatövi csillagképeket is azonosíthatják látogatóink. Hogy ez mit jelent és melyek ezek, megtudhatják, ha eljönnek a Balaton Csillagvizsgálóba a távcsöves és szabadszemes bemutatónkra.

Összeállította:  Kocsis Antal (Balaton Csillagvizsgáló)

 

Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a felsorolt égi látnivalókat csak megfelelően tiszta, derült égbolt esetén tudjuk bemutatni. Borult időben megtekintjük a távcsövet a kupolában és távoli földi célpontot mutatunk (lámpák). Ezt követően egy vetített képes előadás (ppt) során ismertetjük az aktuális csillagászati érdekességeket.

Comments are closed.