
A nyári égbolt távcsöves látnivalói
Nézzen bele csillagvizsgálónk távcsövébe, s tudjon meg többet a naprendszer titkairól!
S miről is lesz szó:
Hold: Ezen az estén egy nappal vagyunk telehold után, így gyakorlatilag még a telehold korongját figyelhetjük meg. A holdkelte 21:16 órakor lesz. Mivel szemben éri a megvilágítás a holdkorongot, nincsenek árnyékok rajta. Viszont jól kivehetők a sötétebb árnyalatú medencék („tengerek”), a sugársávos kráterek, fényes, fiatal, becsapódásos kráterek. Lehetőség van telefonjaikkal a távcsövön keresztül felvételt készíteni.
Vadkacsa-halmaz: a Messier 11 jelű nyílthalmaz a Pajzs csillagképben csillagok tucatját mutatja a távcső látómezejében. Nevét a csillagok jellegzetes elhelyezkedése miatt kapta. Kb. 6000 fényév távolságra van, csillagai 21 fényév átmérőjű téret foglalnak el.
Messier 27: Ez egy látványos planetáris köd a Vulpecula (Kis Róka) csillagképben. Alakja miatt Súlyzó-ködnek is nevezik, de hasonlíthatjuk homokórához, csokornyakkendőhöz, szaloncukorhoz, almacsutkához is. Szintén igen gazdag csillagmezőben, a Tejút sávjában figyelhetjük meg. Vajon Te éppen milyennek fogod látni?
Albireo: A béta Cygni a Hattyú csillagkép és az égbolt egyik legszebb, leglátványosabb kettőscsillaga, főleg intezíven ragyogó eltérő színei miatt. A főcsillag ragyogóan sárga, kísérő kékes árnyalatú. Vajon Te milyen színűnek fogod látni Csillagdánk távcsövével?
Messier 5: Az égbolt egyik legszebb gömbhalmaza. Kissé ovális alakja ÉK-DNy-i irányban megnyúlt és a látómező egyharmadát kitölti. Csillagai jól láthatók a peremén és befelé haladva egyre sűrűbben látszanak így magvidéke fényes. Felejthetetlen látvány sötét égbolton!
Messier 15: Látványos, az egész égbolt egyik legfényesebb gömbhalmaza a Pegasus csillagképben. Fényes, kör alakban látható kb. 10 ívperc nagyságú folt a távcső látómezejében, amelynek külső részén jól láthatók csillagai. Közepe felé hirtelen fényesedík és sűrűn látszanak a csillagai. Mintegy 40000 fényév távolságban van.
Bagoly-halmaz: A katalógusokban NGC 457-ként szerepel, a Cassiopeia csillagképben található. Látványos nyílthalmaz, melynek nevét csillagainak jellegzetes elhelyezkedése adja. Kitölti a látómezőt, amely első pillantásra is kirajzolja a jellegzetes pálcikaember vagy bagoly alakot. Két fényes csillag adja a szemét, a továbbiak a szárnyat, törzset, lábat. Legalább 80-100 csillag lesz a látómezőben. Vajon milyen más alakzatot fogsz Te belelátni?
A nyári égbolt csillagképei szabad szemmel. Távcsöves bemutatásunk végén kint a teraszról a nyári égbolt csillagképeivel ismerkedünk meg. Egy lézeres mutatóval végigmegyünk a jellegzetes csillagalakzatokon és a csillagképekhez fűződő mítoszokat is megismerjük. A legfeltűnőbb, legfényesebb csillagok távolságát megismerve rácsodálkozhatunk a hihetetlen távolságokra, fényévek segítségével. Megfelelően tiszta és sötét égbolt esetén a nyári Tejúton is „végigutazunk” képzeletben, bár a mai estén a telehold erős fénye miatt a halvány csillagok és a Tejút halvány része nem láthatók.
Az előadásról:
Derült idő estén a csillagvizsgáló teraszáról, kupolából csillagász előadásával, szabad szemmel és távcsővel tekinthetik meg az aktuális csillagállásokat.
Amennyiben a foglalt időpontban felhőssé válik az idő, s távcsöves előadásra alkalmatlan lesz, helyette teremben, vetítéssel egybekötött csillagászati előadást hallgatnak. Ebben az esetben is van lehetőség a kupolában álló távcső megtekintésére.
Távcsöves előadás díja:
Felnőtt: 3.500,-Ft/fő
Diák/nyugdíjas: 3.000,-Ft/fő
Hét év alatti gyermekeket nem tudunk fogadni! Minimum létszám: 5 fő, max. létszám 15 fő!
Kezdési időpontok: 21:00 és 22:00 óra
Jegyértékesítéssel kapcsolatos információk:
A csillagvizsgáló telefonos ügyfélszolgálata: kedd – vasárnap 9 – 17 óra óra között a +36 20 629 5483-as telefonszámon és a csillagvizsgalo@balatonfuzfo.hu e-mail címen érhető el.
FONTOS!
A helyszínen nincs készpénzes és bankkártyás fizetés!
Mindenképp hívja a telefonszámot! Köszönjük!
Kalandozzon velünk a csillagos égbolton!